FIELD 
25 October – 4 December 2022
Danubiana Meulensteen Art Museum

Tomáš Žemla is a truly unique phenomenon in the Slovak art.

A young artist, blazing his own path without shortcuts, holding firmly to his point of view despite a number of setbacks and disappointments. Recognized and appreciated in the world.

His artistic language is original and authentic, expressing his roots and soul. His paintings, although at first glance thematically banal and perhaps mundane to some, are a statement of his family background, influences, knowledge and ideas. And in doing so, they are “just” fields. Yes, fields vast and flat, at different seasons and times, at different angles, in different light. A part of the landscape, greatly influenced by man, a symbiosis of the human and the natural. But also linearly pure colour structures that do not require more detailed characteristics.

Despite several attempts to change themes, he keeps returning to the fields, looking for new meanings, new intersections, new challenges in them. His first fields were composed into majestic triptychs, maximizing their minimalist beauty and simplicity.

Tomáš discovered the charm of a square format and a half-horizon. These shifts have further enhanced the minimalism of the works and allowed the author to languish even more on the frontier between the descriptive and the abstract.

Also unique is the author’s artistic technique, which he gradually developed and perfected – as he calls it, the tiny line technique. He combines warm and cold tones with each other, literally interwoven with each other, while also using different shades of one base color. This creates a unique harmony of lines and vibration of colors that are layered on top of each other and thus create the character of a fuss.

This incredibly time-consuming and laborious technique is all the more fascinating given that it is painted with oil. Painting a single picture (which is a months-long effort) thus becomes the artist’s manifesto itself and is in complete opposition to the haste and indifference of the present day.

The author’s images of the fields appear quiet, motionless and even contemplative, but when viewed closely, this statics breaks and a unique microcosm full of breathtaking colour energy.

Tomáš has received prestigious awards for his work in the world and I believe he has the potential to become one of the the most exceptional Slovak artists in the classical medium of painting and graphics.

In 2019, he received a prestigious grant from the Pollock–Krasner Foundation in New York. At his solo exhibition at the Miloš Alexander Bazovský Gallery in Trenčín in 2020, his work was presented with great success. It was the first time that the Light Fields series was displayed, the same paintings that you can admire in Danubiana this autumn.

Radka Nedomová, curator

Tomáš Žemla je v slovenskom umeleckom prostredí naozaj ojedinelý úkaz. Mladý výtvarník, raziaci si vlastnú cestu bez skratiek a zjednodušení, držiac sa pevne svojho názoru napriek viacerým neúspechom a sklamaniam. Vo svete uznávaný a oceňovaný. Jeho výtvarný jazyk je originálny a autentický, vyjadrujúci jeho korene i dušu. Jeho obrazy, aj keď na prvý pohľad tematicky banálne a možno pre niekoho všedné, sú výpoveďou jeho rodinného zázemia, študijných vplyvov, znalostí a myšlienok. A pri tom sú to “len” polia. Áno, polia rozľahlé a rovinaté, v rôznych ročných a časových obdobiach, v rôznych uhloch, v rôznych svetelných podmienkach. Časti krajiny, výrazne ovplyvnenej človekom, symbiózou ľudského a naturálneho. Ale tiež lineárne čistých farebných štruktúr bez potreby detailnejšej charakteristiky. 

Stále, napriek viacerým snahám o zmenu témy, sa k nim vracia, hľadá v nich nové významy, nové prieniky, nové výzvy. Prvé jeho polia boli komponované do majestátnych triptichov, maximalizujúcich ich minimalistickú krásu a jednoduchosť. Časom objavil čaro štvorcového formátu a polovičného horizontu. Tieto posuny ešte viac umocnili minimalistický nádych diel a umožnili autorovi ešte viac lavírovať na hranici medzi popisným a abstraktným.

Unikátna je i autorova umelecká technika, ktorú si postupne vyvinul a zdokonalil – ako ju sám nazýva, technika čiarkovania. Obraz modeluje prostredníctvom vrstvenia šrafúr v rôznych farebných tónoch. Vzájomne kombinuje teplé a studené tóny, ktoré medzi sebou doslova pretkáva, pričom používa aj rôzne odtiene jednej základnej farby. Vzniká tak jedinečný súlad línií a vibrácie farieb, ktoré sú vrstvené na sebe a vytvárajú tak charakter hmýrenia. Táto neuveriteľne technicky a časovo náročná a pracná technika je o to viac fascinujúca, že je vytváraná olejovými maliarskymi farbami. Maľovanie jedného obrazu (čo autorovi reálne trvá niekoľko mesiacov) sa tak stáva samotným manifestom umelca a je v úplnom protipóle k uponáhľanosti a ľahostajnosti dneška. Autorove obrazy polí pôsobia ticho, nehybne a až kontemplatívne, no pri pohľade zblízka sa táto statika rozbíja a objavuje sa unikátny mikrokozmos plný dych-vyrážajúcej farebnej energie.

Tomáš Žemla pedagogicky pôsobí na Škole umeleckého priemyslu v Hlohovci. Žije a tvorí v Špačinciach pri Trnave. Venuje sa maľbe, grafike v technike leptu a aquatinty a rád experimentuje i s inými médiami. Tomáš vo svete získava prestížne ocenenia za tvorbu a dovolím si tvrdiť, že má potenciál stať sa jedným z najvýnimočnejších slovenských umelcov v klasickom médiu maľby a grafiky. V roku 2019 sa mu podarilo získať prestížny grant z Pollock–Krasner Foundation v New Yorku. Na svojej sólo výstave v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne v roku 2020 bola jeho tvorba prezentovaná s veľkým úspechom. Na nej boli predstavené i prvé novovzniknuté diela zo série Light fields, ktoré môžete obdivovať i túto jeseň v Danubiane.